Czy i jak nawilżać twarz z cera naczynkowa tłusta?

Czy każdy typ skóry wymaga odpowiedniego nawilżenia? Oczywiście, że tak. Osoby, które posiadają cerę tłustą, również powinny realizować właściwe zabiegi, dzięki którym ich skóra nie będzie odwodniona. To, że gruczoły produkują nadmiar sebum, nie oznacza, że nie może być przesuszona. Warto przyjrzeć się temu tematowi szczegółowiej, by móc uniknąć ewentualnych niedoskonałości.

Cera tłusta to taka, na której w nadmiarze gromadzi się nadmiar łoju. W efekcie skóra błyszczy się, pory zostają rozszerzone, pojawiają się zaskórniki, wągry i stan zapalne. Największą bolączką są zmiany trądzikowe. Jeszcze większy kłopot w utrzymaniu jej w dobrej kondycji pojawia się wtedy, gdy cera jest jednocześnie naczynkowa. Skóra jest wtedy cienka i delikatna, niezwykle podatna na podrażnienia. Występuje na niej rumień i przebarwienia. Defektem są też stany alergiczne, które pojawiają się w wyniku stosowania źle dobranych kosmetyków. Czasami także przy tym rodzaju cery występuje trądzik młodzieńczy.

Osoby, które zmagają się właśnie z takim typem cery, z jednej strony chcą zahamować pracę gruczołów łojowych poprzez wysuszanie naskórka, z drugiej jednak chciałyby wzmacniać naczynka, by na twarzy nie pojawiały się nieestetyczne pajączki. Nie jest łatwo dobrać preparaty, które działałyby tak wszechstronnie. Z całą pewnością można jednak stosować takie środki, które nie będą pogarszały stanu skóry.

Oczyszczanie

Oczyszczanie cery tłustej to priorytet jej codziennej pielęgnacji. Najlepiej stosować w tym celu bezalkoholowe toniki, na bazie wyciągów roślinnych – na przykład z szałwii czy pokrzywy. Dzięki temu podrażnienia będą łagodzone, a skóra zostanie zdezynfekowana.

Raz w tygodniu warto wykonać też peeling. Osoby, które zmagają się z jednoczesnym problemem pękających naczynek, nie powinny jednak używać peelingów drobno ani gruboziarnistych, po których rumień może być jeszcze większy. Zaleca się zaś stosowanie delikatnych peelingów enzymatycznych oraz kawitacyjnych, które łagodnie złuszczają zrogowaciały i martwy naskórek.

Odżywianie

Po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy warto nanieść na nią odżywcze serum Sevolium. To, które wzmocni naczynka, będzie zawierać witaminę C oraz kwas migdałowy. Cerze tłustej służyć zaś będzie kwas salicylowy oraz glikolowy i witaminy z grupy B, A oraz E.

Nawilżanie

Nawilżanie jest ważną częścią codziennej pielęgnacji. W przypadku cery tłustej nie można stosować środków, które będą zapychać pory i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Cera naczynkowa tłusta najlepiej znosi kosmetyki z serii tzw. „oil-free”, które nie zawierają olejków nieschnących. Kosmetyki nie powinny zawierać też parabenów ani silikonów.

Nawilżanie powinno odbywać się głównie na noc, bo to wtedy skóra ma szans wchłonąć preparat szybko i w głębokie warstwy naskórka. Najlepiej stosować te, które w swoim składzie zawierają naturalny kwas hialuronowy. Dobroczynnie działa też gliceryna, kolagen i aloes na trądzik. Osoby, które ukończyły już 30 rok życia, mogą stosować kremy z koenzymem Q10.

Pamiętajmy, by w wyborze właściwych kosmetyków pomagał nam zawsze doświadczony dermatolog lub kosmetolog. Tylko wtedy mamy szansę na zwalczanie niedoskonałości i utrzymanie promiennego wyglądu skóry twarzy.

Jak nawilżać cerę? Aloes jest świetny w walce z cerą naczynkową i trądzikową – przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.