Jak pozbyć się wyprysków na twarzy

Kiedyś uważano, że za wypryski odpowiedzialne są jedynie hormony. Problem z wypryskami na twarzy coraz częściej dotyka nie tylko młode osoby znajdujące się właśnie w okresie dojrzewania, ale również dorosłych po 30 roku życia. Zaczerwienienia, drobne zmiany oraz bolące wypryski na twarzy, często stanowią zarówno problem estetyczny, jak i wpływają na nasze samopoczucie, obniżając skutecznie samoocenę i poczucie własnej atrakcyjności. 

Jak powstają ropne wypryski na twarzy?

kobieta stosująca krem na wypryski

Wyprysk na twarzy powstaje na skutek nadmiernej produkcji sebum, które w efekcie zatyka ujścia gruczołów łojowych doprowadzając do nagromadzenia się w nich ropy. Do niniejszego zjawiska dochodzi najczęściej na skutek zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu naszej gospodarki hormonalnej wywołanych zmianami w okresie dojrzewania, lub w czasie ciąży i leczenia hormonalnego. Niemniej jednak drobne wypryski na twarzy, jak i wypryski podskórne na twarzy mogą również pojawić się na skutek:

  • niektórych zaburzeń metabolicznych;
  • chorób ginekologicznych;
  • nieodpowiedniej diety i nadmiernego stresu;
  • niewłaściwej pielęgnacji skóry oraz licznych jej podrażnień;
  • stosowania specyficznych leków z grupy sterydów; oraz
  • zaburzeń nastroju (w tym depresji).

Warto zapoznać się z tym, jakie zabiegi są odpowiednie do rodzaju posiadanej cery, aby pielęgnowanie tłustej cery z wypryskami było jak najbardziej efektywne.

Mapa twarzy, czyli gdzie powstają wypryski

Czy obszar występowania wyprysków ma znaczenie? Według niektórych naukowców, okazuje się, że tak!

  • Wypryski na nosie: mogą wskazywać na występowanie zaburzeń czynności naszego układu krążenia, w tym chorób serca.
  • Wypryski na policzkach: wskazywać natomiast mogą na problemy alergiczne związane z nietolerancją niektórych pokarmów (np. zbóż lub nabiału).
  • Wypryski na czole: oznaczać mogą problemy trawienne naszego organizmu i są pierwszym sygnałem, który powinien skłonić nas do zmiany swoich nawyków żywieniowych.
  • Wypryski na brodzie i podbródku: stanowią natomiast zwiastun problemów z jelitami lub narządami płciowymi.

Jak zwalczyć wypryski na twarzy?

Chociaż obecnie istnieje wiele metod zwalczania niedoskonałości skóry, jedną z najlepszych możliwości właściwej pielęgnacji cery trądzikowej pozostaje stosowanie kremów (np. innowacyjnego kremu do cery trądzikowej Sevolium) opartych o działanie naturalnych składników, które nie tylko zwalczają objawy niniejszego zaburzenia, ale również jego przyczyny. Dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków usuwanie niechcianych wyprysków jest proste i przyjemne.

Warto też zdrowo się odżywiać i pić dużo wody, która nawodni nasz organizm i go oczyści.

Higiena osobista, odpowiednie preparaty, które stosuje się na twarz i używanie tylko swoich ręczników i kosmetyków pozwoli na utrzymanie gładkiej i zdrowej cery.