Cera naczynkowa tłusta pielęgnacja zimą?

Cera naczynkowa tłusta pielęgnacja zimą?

Zima to pora roku, podczas której skóra twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Niskie temperatury i silne powiewy wiatru mogą ją podrażniać i wysuszać. W efekcie będzie się łuszczyć i ciągnąć, sprawiając spory dyskomfort.

Tak dzieje się również w przypadku cery tłustej, którą uznaje się odporna na uszkodzenia. Jest nieco grubsza, chroni ją warstwa zebranego sebum. Nie oznacza to jednak, że można o nią zupełnie nie dbać. Pamiętajmy, że to twarz jest tą częścią ciała, której nie zasłaniamy ubraniem. Podczas srogiej zimy możemy mieć z nią spory problem.

Jeszcze większy pojawia się, kiedy cera tłusta jest jednocześnie naczynkową. Ta jest delikatna i cienka, niezwykle podatna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mróz i wiatr powoduje jej mikro uszkodzenia – na twarzy szybko pojawia się rumień i tzw. pajączki.

Poznaj najlepsze metody pielęgnacji cery problematycznej zimą. Spraw, że będzie odpowiednio chroniona, a wszelkie niedoskonałości zwalczenie. Oto kilka sposobów na utrzymanie jej w świetnej kondycji.

1. Odpowiednie kosmetyki

Warto pamiętać, by kosmetyki dobierać nie tylko zgodnie z typem cery czy wiekiem, ale również porą roku. Zimą konieczne są preparaty nawilżające i ochraniające. Idealne będą te z ceramidami, flawonoidami, gliceryną oraz kwasem hialuronowym. To one zapobiegną przesuszeniu, bo wiążą cząsteczki wody. Kremy powinny zawierać też aktywne składniki, które będą łagodzić podrażnienia – w przypadku cery tłustej, jak i naczynkowej idealne będą kosmetyki z aloesem, wyciągiem z owsa, nagietka albo rumianku (np. naturalne serum do twarzy Sevolium). Konieczna jest też ochrona przed zanieczyszczeniami, wolnymi rodnikami i toksynami. Na twarzy nie będą pojawiać się zmiany trądzikowe, jeśli krem będzie zawierał witaminę C, wyciąg z zielonej herbaty,  albo olejek arganowy.

2. Oczyszczanie skóry

Bez względu na porę roku, skórę należy regularnie oczyszczać, minimum dwa razy dziennie. Tej zasady powinny trzymać się osoby, dla których normalnością jest cera naczynkowa, tłusta. Pielęgnacja powinna przebiegać poprzez tonizowanie skóry oraz jej peelingowanie. Tonik powinien być bez alkoholu, parabenów i silikonów, za to na bazie ekstraktów roślinnych (z pokrzywy albo skrzypu). Peelingi, które nie podrażnią cery naczynkowej i tłustej, ale za to złuszczą zrogowaciały naskórek to te enzymatyczne z kwasów owocowych oraz kawitacyjne (wykonywane tylko przez profesjonalnych dermatologów). Należy za to unikać peelingów gruboziarnistych, ponieważ nie tylko uszkodzą skórę naczynkową, ale też usuwają jej naturalną barierę.

3. Nawilżanie

W czasie zimy należy wspomagać naturalne nawilżanie skóry. Cera tłusta dobrze znosi olejki schnące, które nie zapychają porów i wchłaniają się w głębokie warstwy tkanki skórnej. Te najlepsze to olejek z konopi, olejek z pestek winogron, olejek z pestek malin, olejek jojoba oraz olejek z czarnuszki.

Nawilża także kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna czy alantoina – te składniki aktywne powinny znaleźć się w składzie nawilżających kremów na dzień.

4. Ochrona przeciwsłoneczna

Również zimą skóra wymaga optymalnej ochrony przeciwsłonecznej. Trzeba wiedzieć, że promienie słońca są jedną z przyczyn jej szybkiego starzenia się. Co więcej, uszkodzenia spowodowane promieniami słońca sprawiają, że skóra traci barierę ochronną i w znacznym stopniu niszczyć ja będzie mróz i wiatr. Pamiętajmy, że słońce także przenika przez chmury.

5. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

W pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację z dermatologiem. Zima to jednak dobry moment na laseroterapię (zwalcza trądzik i pajączki), mikrodermabrazję (usuwa przebarwienia, wygładza skórę twarzy, złuszcza martwy naskórek) czy peelingi chemiczne. Nie istnieje wtedy ryzyko pojawienia się powikłań w postaci przebarwień skóry.

Ten post ma 8 komentarzy

  1. właśnie zastanawiam się czy nie wybrac się na zabieg laserowy zwalczajacy trądzik, czy on nie redukuje bardziej blizn po trądziku niż sam trądzik

  2. Naturalne kosmetyki są o wiele lepsze,bo nie zawierają szkodliwych składników i lepiej działają na problematyczną cerę. od kiedy stosuje oleje zamiast kremów do cery naczynkowej moja twarz wyglada o wiele lepiej i juz nie dam się nigdy nabrać na te reklamy, w których tak zachwalają coraz to nowsze wynalazki

  3. Naturalne kosmetyki są o wiele lepsze,bo nie zawierają szkodliwych składników i lepiej działają na problematyczną cerę. od kiedy stosuje oleje zamiast kremów do cery naczynkowej moja twarz wyglada o wiele lepiej i juz nie dam się nigdy nabrać na te reklamy, w których tak zachwalają coraz to nowsze wynalazki

  4. Wiele dobrego słyszałam o olejku z konopi. Jest naprawdę taki dobry? Do tej pory używałam olejku z jojoba, ale myślę nad wypróbowaniem innego bo akurat są promocje

    1. No szału nie ma wg mnie. ja mam jeszcze trądzik i patrzyłam głownie pod tym kątem. Nawilżać nawilża, ale nie redukuje wyprysków

      1. No, dlatego warto takie olejki łączyć z dobrym kremem przeciwtrądzikowym np. Sevolium 🙂

  5. Załagodzić zmiany pomaga czasami żel na bazie aloesu, ale nie na każdego to działa

  6. Ja zwalczyłam trądzik hormonalny tabletkami. Jedyny krem jaki używam to Bambino dla dzieci, ma prosty skład i super natłuszcza .

Dodaj komentarz

Close Menu