Coraz większe ilości substancji takich jak cukry coraz częściej kierują nas ku wizytom u stomatologa. Czy to musi być dla nas niekomfortowa konieczność? Oczywiście, że nie!
Wizyta u dentysty – od A do Z
Wizyta u dentysty to nie powinien być przykry obowiązek. Piękny uśmiech i zdrowe zęby wpływają na pozytywne nastawienie człowieka, sprzyjają nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Narządy wewnętrzne i cały organizm są dzięki temu w lepszej formie.
Lekarz dentysta
Profesjonalny i wykształcony stomatolog musi śledzić najnowsze trendy i innowacyjne metody leczenia, aby jak najpełniej zaspokoić potrzeby pacjentów. Kolejne szkolenia i konferencje sprawiają, że lekarz osiąga bardzo wysoki poziom jakości i jest w stanie rozwiązać, nawet najbardziej nietypowe problemy.
Stomatolog
Stomatolog oferuje usługi z zakresu:
- profilaktyka – np. usuwanie kamienia nazębnego, rady i akcje zwiększające świadomość pacjentów, w zakresie higieny jamy ustnej,
- stomatologii dziecięcej – odpowiednie nastawienie daje wymierne efekty,
- stomatologii estetycznej – kosmetyka zębów,
- stomatologii zachowawczej – wypełnianie ubytków zębowych, leczenie kanałowe, oczyszczanie,
- protetyka – odbudowa stanu uzębienia,
- ortodoncja – zabiegi z tej dziedziny możliwe są w każdym wieku, ich celem jest poprawa położenia zębów,
- chirurgia stomatologiczna – procedury bardziej skomplikowane m.in. usuwanie zębów, implanty i inne,
- radiologia – diagnostyka obrazowa.
Opryszczka a dentysta
Opryszczka a dentysta – ten wirus wyklucza zabiegi stomatologiczne. Powstaje ryzyko zarówno rozszerzenia zmian u samego pacjenta, jak i zarażenia osób pojawiających się w bliskim kontakcie.
Innymi przeciwwskazaniami co do wizyty u stomatologa są:
- menstruacja,
- przeziębienie/grypa,
- ciąża/karmienie dziecka.
W przypadku zaplanowanej ekstrakcji (wyrwania) zęba wyróżniamy przeciwwskazania:
- względne (jeśli zostaną usunięte, będzie szansa na przeprowadzenie zabiegu),
- bezwzględne (uniemożliwiają wykonanie zabiegu w normalnych warunkach).
Można wśród nich wymienić m.in.: szczękościsk, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, problemy z układem krwionośnym, padaczka, nadmierna agresja, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek i wątroby. W takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem.
Znieczulenie u dentysty
Znieczulenie u dentysty jest w zdecydowanej większości wypadków miejscowe – trwa około 1-2 godziny. Sam moment znieczulenia trwa kilka sekund, jeśli jest odczuwalny ból, to z reguły w minimalnym stopniu. Można wyróżnić 2 główne jego rodzaje:
- nasiękowe – stosowane przy zabiegach związanych ze szczęką. Nazwa powiązana jest z gęstością kości, której budowa ma gąbczasty charakter i absorbuje wprowadzony środek,
- przewodowe – ma zastosowanie przy twardej kości żuchwy. Powoduje uczucie drętwienia zębów, wargi, języka i policzka.
Strach przed dentystą
Strach przed dentystą jest coraz rzadziej spotykany. Większość pacjentów, szybko zdaje sobie sprawę, że pobyty na fotelu dentystycznym przebiegają w miłej atmosferze i bez problemów z bólem. Dzięki temu, lekarz dentysta może skupić się na sprawnym działaniu, w wyniku czego zabieg szybciej dobiega końca.
Stomatolog dziecięcy – jakie cechy powinien mieć idealny dentysta dla dzieci
Uśmiech, spokojne usposobienie, cierpliwa argumentacja, optymizm to atrybuty które powinien posiadać optymalny stomatolog dziecięcy. Odpowiedni dentysta dla dzieci jest lubiany zarówno przez rodziców, jak i małych podopiecznych. Dzięki wysokiej reputacji systematycznie powiększa grono swoich klientów.
Jak przygotować dziecko do wizyty
Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta – należy je oswoić ze stomatologiem. Może to nastąpić przez zabieranie go na swoje wizyty, zabawę w dentystę itd.
Adam
13 lis 2018Mi sie wydaje ze strach przed dentysta jest naturalny. Nawet jezeli irracjonalny to jednak wynika z naszego instynktu i nawet sam fakt ryzyka bólu (mimo, ze go nie ma) robi swoje.
Nina
15 lis 2018Szkoda, że jeszcze nie wynaleziono znieczulenia ktore dzialaloby tylko na czas zabiegu u stomatologa. Bo potem nawet przeplukanie zębow bywa wyzwaniem 😀
Dunia
17 lis 2018Dentysta dla dzieci chyba powinien miec przede wszystkim odpowiednio przygotowany gabinet, zeby ie kojarzyl sie dzieciom ze szpitalem.
Ewelina944
3 gru 2018Czy ciąża ma jakieś widełki czasowe kiedy mozna a kiedy juz nie można miec wizyt u stomatologa?
musialmati
13 gru 2018Ja tam lubie swojego stomatologa 😛