Roaccutane – co to za lek?

Roaccutane – co to za lek?

Roaccutane jest lekiem na bazie izotretynoiny. Jest to pochodna witaminy A i należy do grupy retinoidów. Substancję tą nasz organizm sam wytwarza w niedużych ilościach. Dodatkowo Roaccutane stosowany jeat również w przypadkach leczenia łuszczycy, łupieżu mieszkowego, rybiej łuski i wielu innych zaburzeń rogowacenia naskórka i łojotoku.

Jakie jest działanie Roaccutane?

  • Spowalnia nieprawidłowe oddzielanie się komórek w naskórku, oraz jego nieprawidłowe łuszczenie.
  • Przyspiesza wymianę zewnętrznej warstwy naskórka.
  • Blokuje nadmierne wydzielanie łoju.
  • Spowalnia rozprzestrzenianie się bakterii Propionibacterium Acne w mieszkach włosowych, oraz w ujściach gruczołów łojowych.
  • Działa również ogólnieustrojowo, hamując rozwój stanów zapalnych.

Przebieg leczenia – Roaccutan

Pacjent decyzję o rozpoczęciu leczenia powinien podjąć wspólnie z lekarzem dermatologiem. Specjalista musi poinformować go o wszystkich możliwych skutkach ubocznych, oraz powikłaniach i obowiązkach związanych z podjęciem terapii.
Leczenie środkami, w których składzie znajduje się izotretynoina jest już ostatecznością. W pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie pozostałych preparatów. Są nimi antybiotyki doustne i stosowane zewnętrznie, a także związki izotretynoiny przeznaczone do użycia zewnętrznego.
W momencie, gdy takie leczenie nie przyniesie zamierzonych rezultatów, można rozpocząć doustną terapię retinoidami.
Zanim jednak to się stanie, należy powiadomić lekarza prowadzącego o wszystkich chorobach. W szczególności o takich jak zaburzenia pracy wątroby, nerek, bądź serca, astma czy cukrzyca. Ważną informacją są także rodzaje leków przyjmowanych na stałe przez pacjenta.
 Należy pamiętać, że leczenie za pomocą Roaccutane jest bardzo długie, bo trwa aż od 6 do 9 miesięcy, a do tego jest  kosztowne. Po rozpoczęciu terapii konieczne jest regularne wykonywanie badań krwi, stawianie się na comiesięcznych wizytach kontrolnych, a przede wszystkim – stosowanie specjalnych kremów nawilżających i pomagających zahamować niektóre skutki uboczne terapii.
Jeśli chodzi o sam lek Roaccutane, cena jest względna, bo za oryginał, bądź zamiennik zapłacimy od 100 do 300 złotych.
 Kobiety, które planują rozpoczęcie leczenia, powinny zapamiętać, że izotretynoina jest związkiem teratogennym. Dlatego podczas terapii, a także około miesiąc dłużej, powinno się stosować jak najskuteczniejsze środki antykoncepcyjne.

Jakie są skutki uboczne leku Roaccutane?

Lek Roaccutane opinie ma dość rozbieżne. Posiada blisko 70% skuteczności w leczeniu trądziku. Jednak po około 36 miesiącach od zakończenia terapii problemy skórne mogą powrócić. Konieczne jest wtedy rozpoczęcie kolejnej serii leczenia. Można kontynuować ją tym samym środkiem albo zdecydować się na inny zamiennik.
Nawracające problemy pojawiają się zazwyczaj tylko u osób, które cierpiały na ciężką postać trądziku, bądź u tych, którzy leczyli się dawkami mniejszymi, niż im zlecono.
Stosowanie leku bardzo obciąża wątrobę, dlatego należy kontrolować poziom cholesterolu. Dodatkowo mogą pojawić się bóle mięśni i stawów. Roaccutane bardzo upośledza układ odpornościowy, co sprzyja rozwojom różnych infekcji.
Dodatkowo często podczas terapii Roaccutane skutki uboczne przedstawiają się następująco:
  • suchość skóry i uciążliwe swędzenie,
  • zapalenie warg,
  • zapalenie skóry,
  • wysypka rumieniowa,
  • suchość oczu i zapalenie spojówek,
  • niedokrwistość,
  • krwawienie z nosa,
  • zapalenie górnych dróg oddechowych,
  • bóle głowy,
  • pojawienie się krwinek w moczu,
  • występowanie skórnych reakcji alergicznych,
  • łysienie.

Nie są to wszystkie objawy zgłaszane przez stosujących ten lek pacjentów. Najpoważniejszym z nich jest jednak depresja i psychoza, które doprowadziły nawet do prób samobójczych.

Poddając się terapii Roaccutane, cena jaką za to zapłacimy może być bardzo wysoka. I nie chodzi tu jedynie o kwestię finansową.

Lek Roaccutane wycofany

Skutkiem tego, że lek Roaccutane przynosił więcej strat niż zysków, było wycofanie go z obiegu nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach na świecie.

Ten post ma 8 komentarzy

  1. Mój dermatolog przypisał mi te tabletki , po tym jak przetestowałam chyba wszystkie możliwe kremy na trądzik i nic nie pomagało .

  2. Roaccutane ma dość silne działanie, szczególnie patrząc na możliwe skutki uboczne. Myślę, ze zanim sięgnie się po te leki, warto skorzystać z jakichś mniej inwazyjnych metod. Pamiętam, że moja siostra na swój trądzik stosowała krem Sevolium i raczej dobrze na nią zadziałał, bo wypryski zniknęły a sam krem jest oparty na bazie naturalnych składników..

    1. To dobrze, że o tym piszesz, bo niedługo mam wizytę u dermatologa. A boję się, że zapisze mi coś co zaszkodzi mojemu zdrowiu. Nie wiedziałam, że ten lek ma tak mocne działanie

  3. niedawno byłam u dermatologa i przepisał mi on Roaccutane. Czy ktoś z Was stosował ten lek? Boję się, że mój organizm źle zareaguje, do tego te skutki uboczne..

  4. Mój syn ma trądzik na całej twarzy i szukam teraz czegoś co mogłoby mu pomóc, syn jest alergikiem i raczej wolałabym coś o naturalnym składzie, delikatnego. Na razie nie chciałabym mu podawać leków, bo jestem przeciwniczką koncernów farmaceutycznych.

  5. Witam wszystkich, jestem w 3 klasie liceum i mam pełno pryszczy na twarzy ;/ nie wiem jak z tym walczyć, moja mama mówi żebym poszedł do lekarza. Są może jakieś kremy bez recepty na walkę z pryszczami? Słyszałem, że maść cynkowa też może pomoc.

  6. A ile kosztują te leki? Czy NFZ je refunduje??

  7. Dobra robota! Trzymaj tak dalej

Dodaj komentarz

Close Menu