Tłusta skóra – cera tłusta i naczynkowa

Cera tłusta ma tendencję do powstawania trądziku. Nadmiar sebum zatyka pory, przez co pojawiają się zaskórniki i wągry. Skóra niekorzystnie błyszczy się, jest ziemista i nierówna. Zdaniem dermatologów, cera tłusta jest najbardziej problematycznym typem, biorąc pod uwagę jej odpowiednią pielęgnację.

Okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Do gabinetów lekarskich puka coraz więcej pacjentów, u których diagnozowana jest cera tłusta, ale z tendencją do pękających naczynek. Połączenie wzmożonej pracy gruczołów łojowych wraz ze skórą naczynkową może być prawdziwym koszmarem. W takich przypadkach rzeczywiście jedyny ratunkiem jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

Jak przebiega pielęgnacja certy tłustej?

Cera tłusta potrzebuje dogłębnego oczyszczenia, złuszczenia i nawilżenia. Co ciekawe, wiele osób stara się ją wysuszyć, by szybko pozbyć się trądzikowych wykwitów. To duży błąd, bo chociaż początkowo efekty mogą być korzystne to skóra staje się przesuszona. Gruczoły łojowe zaczynają więc produkować jeszcze więcej łoju, by uzupełnić niedobory. Problem pojawiania się niedoskonałości pojawia się znowu i to we wzmożonym tempie.

Zacznijmy jednak od podstaw. Co najmniej dwa razy dziennie należy skórę oczyszczać. Nie chodzi tylko o zebranie nadmiaru sebum, ale o usunięcie ze skóry zanieczyszczeń, które mogą powodować stany zapalne. Musimy zdać sobie sprawę, że zrogowaciały naskórek nie zostaje w sposób naturalny usuwany – jest przyklejony przez sebum, zapycha pory i sprawia, że skóra nie jest wystarczająco dotleniona. To pierwszy krok to powstawania zmian trądzikowych.

Oczyszczanie sprawi, że pory zostaną odetkane. Najlepiej zabieg ten wykonywać przy użyciu bezalkoholowego toniku. Można go przyrządzić w domu – wystarczy woda termalna, sok z cytryny i odrobina miodu. To toniku aptecznego można też dołączyć ekstrakt roślinny, na przykład z pokrzywy, rumianku czy rozmarynu, który będzie działać antybakteryjnie i kojąco.

Oczyszczanie można wspomagać też w ciągu dnia, korzystając z bibułek matujących. Zawierają one dobroczynne składniki absorbujące sebum.

Kolejny etap to złuszczanie. W przypadku cery tłustej konieczne okazuje się być usuwanie zalegającego, martwego naskórka. W tym celu można stosować odżywcze kremy na dzień, które zawierają kwas salicylowy i glikolowy. W głębokie warstwy skóry wnikać będą witaminy A, B oraz E, które wspomogą naturalną regenerację naskórka.

Również nawilżanie jest obowiązkowym punktem dbania o cerę tłustą. Nie chodzi o to, by ją przesuszać ani nadmiernie natłuszczać, ale o utrzymanie poziomu nawilżenia na optymalnym poziomie. Idealnie nadają się kremy na noc, które zawierają aloes, glicerynę, kas hialuronowy oraz kolagen. Cera dojrzała potrzebuje dodatkowo porządnej dawki koenzymu Q10.

Jak przebiega pielęgnacja cery naczynkowej?

Warto poznać również zasady pielęgnacji cery naczynkowej, bo jak dobrze wiemy te oba typy skóry mogą występować równolegle. Cera tłusta i naczynkowa powinna być pielęgnowana środkami kosmetycznymi przeznaczonymi przede wszystkim dla cery tłustej. Istotą jest niezapychanie porów i ściąganie nadmiaru sebum. Należy jednak zwracać uwagę na dobór kosmetyków. Pamiętajmy, że cera naczynkowa jest cienka, delikatna i skłonna do podrażnień. Nie można stosować więc grubo ani drobno ziarnistych peelingów. Zamiast nich znacznie lepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny bądź kawitacyjny.

Dodatkowo trzeba wzmacniać naczynia krwionośne, by na twarzy nie pojawiał się rumień ani pajączki. Idealnie w tym celu nadaje się witamina C oraz kwas migdałowy. Warto dobierać preparaty Sevolium, które zawierają aktywne składniki.