Lek Axotret – czy warto?

Lek Axotret – czy warto?

Czym jest Axotret?

Jest to lek oparty na silnym działaniu izotretynoiny, pochodnej witaminy A. Obecnie jest leczenie tą substancją daje największe efekty w walce z trądzikiem. Działa ona na różne zmiany trądzikowe, nawet jeśli inne, stosowane do tej pory środki farmakologiczne, zawiodły. Często jest to ostatnia deska ratunku dla osób, które przez długie lata walczą z pryszczami. Izotretynoina wykazuje także przeciwzapalne działanie na skórę, co dodatkowo zwiększa skuteczność leku. 

Czy lek Axotret jest skuteczny?

Axotret efekty przynosi nawet po tygodniu stosowania. Preparat działa od wewnątrz na pryszcze, wysuszając je i sprawia, że znikają. Ponadto w początkowym etapie stosowania Axotret wysyp nowych pryszczy bywa nierzadko obserwowany, ale mija. Axotret jak działa i jakie skutki uboczne powoduje to sprawa indywidualną, wynikającą z osobliwej tolerancji na lek. W każdym przypadku ogranicza przetłuszczanie się skóry. Axotret pomaga hamować aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza ich rozmiar. Wśród osób stosujących Axotret opinie są bardzo różne. Pacjenci zauważają poprawę stanu skóry, jednak jej wysuszenie i inne skutki uboczne mogą przyćmiewać efekty.

Axotret skutki uboczne ma m. in.:

 • zwiększenie poziomu trójglicerydów we krwi,
 • zmniejszenie stężenia lipoprotein o dużej gęstości,
 • niedokrwistość (anemia),
 • podwyższony poziom OB,
 • małopłytkowość, nadpłytkowość,
 • objawy dotyczące oczu: zapalenie spojówek, suchość oko, podrażnienie oczu,
 • wysuszanie błon śluzowych: suchość jamy ustnej, zapalenie czerwieni warg,
 • objawy skórne: suchość skóry, miejscowe złuszczanie się naskórka, świąd, zapalenie skóry, pojawienie się wysypki rumieniowej, ogólna zwiększona nadwrażliwość skóry,
 • bóle stawów, mięśni, zwłaszcza ból pleców – szczególnie u młodzieży,
 • zwiększenie aktywności aminotranferaz.

Mimo tej długiej listy, pacjenci objęci leczeniem najczęściej skarżą się na suchą, łuszczącą skórę. Należy ją więc dobrze nawilżać, używając specjalnych kremów nawilżających. Niejasności co do stosowania leku Axotret ulotka dołączona w opakowaniu może rozwiać, jednak w razie potrzeby warto skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie Axotret w ciąży

Axotret a ciąża wykluczają się, dlatego przed leczeniem należy ciążę wykluczyć oraz wprowadzić antykoncepcję. Jeżeli podczas kuracji kobieta zajdzie w ciążę, powinna ona zostać bezwzględnie przerwana.

Kuracja lekiem Axotret

Lek Axotret dawkowanie standardowo ma następujące 0,5-1 mg/kg mc. na dobę, jednak powinno być ono dostosowane do stadium choroby i zlecane przez dermatologów indywidualnie. Czas leczenia wynoszący od 6 do 24 tygodni zwykle przynosi remisję trądziku, jednak w szczególnych przypadkach leczenie może trwać do kilku lat. Opakowanie leku zawiera kapsułki miękkie z dawką 10 mg lub 20 mg, w ilości 30 lub 60 sztuk. W przypadku leku Axotret cena jest porównywalna z innymi lekami zawierającymi izotretynoinę. W leczeniu nie należy przyjmować witaminy A z dodatkowych źródeł, ze względu na ryzyko hiperwitaminozy A. W czasie kuracji nie stosować preparatów przeciwtrądzikowych o miejscowym działaniu złuszczającym lub keratolitycznym.

To, czy axotret jest lekiem, na który warto postawić w walce z trądzikiem, to wybór indywidualny. Należy zawsze skonsultować go z farmaceutą, by uniknąć rozczarowania skutkami ubocznymi, które wywołuje.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Mój chłopak dostał te tabletki na trądzik na plecach. Nie pomagały mu żadne kremy ani maści i to była juz ostateczność. Najważniejsze , że w końcu podziałało 🙂

 2. Stosowałam Axotret przez kilka miesięcy, trądzik faktycznie zmalał ale niestety musiałam kurację przerwać, bo badania wykazały, że mam anemię. Teraz smaruję twarz kremem Sevolium opartym na naturalnych składnikach i widzę poprawę stanu cery, na szczęście nie kosztem zdrowia.

 3. Miałam po tych lekach strasznie suchą skórę twarzy. Usta musiałam smarować gliceryną co pół godziny. Trądzik faktycznie zmalał, więc skuteczność mogę potwierdzić…

  1. a ile czasu stosowałaś ten lek? I czy po kuracji Twoja skóra przestała być tak wysuszona? (mam ten sam problem)

 4. Niedługo znowu idę do lekarza po nowe leki na uciążliwy trądzik… ciekawe co mi tym razem przepisze

 5. Mam 17 lat i stosuję te leki, niestety strasznie zaczęły mnie po nich boleć plecy…

Dodaj komentarz

Close Menu