Izotretynoina – skuteczna odpowiedź na trądzik?

Izotretynoina – skuteczna odpowiedź na trądzik?

Izotretynoina jest substancją należącą do pochodnych witaminy A, zwanych retinoidami. Właściwie działający organizm jest zdolny do produkowania jej w drobnych ilościach z dostarczanego jedzenia zawierającego witaminę A. Niestety, nie są one dostateczne do walki z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi, np. z trądzikiem. Izotretynoina dostępna jest w postaci leków używanych doustnie.

Izotretynoina – czy jest konieczna?

Lekarz dermatolog sięga po doustną izotretynoinę najczęściej w przypadku ciężkich postaci trądziku, trudnych do wyleczenia za pomocą konwencjonalnych sposobów kuracji. Jest to więc wybór ostateczny. Izotretynoina cena – może być stosunkowo wysoka, ale ze względu na rezultaty może to być opłacalne. Mechanizm działania izotretynoiny opiera się na utrudnianiu działalności gruczołów łojowych, co odzwierciedla się w zmniejszonym łojotoku. Dzięki takiemu funkcjonowaniu specyfik ten wpływa na minimalizację namnażania się zarazków Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie krost. Prócz tego izotretynoina, wstrzymując enzymy odpowiedzialne za dezintegrację tkanki łącznej a także powstanie blizn zanikowych, zmniejsza ryzyko ich powstawania.

Skutki uboczne – izotretynoina

Trzeba jednak pamiętać, że izotretynoina skutki uboczne może powodować dość poważne. Należy mieć na uwadze, iż w trakcie kuracji izotretynoiną cera i błony śluzowe stają się przesuszone i czułe na stany zapalne. Najlepiej jest wyposażyć się w pomadkę natłuszczającą usta oraz ustawicznie używać kremu nawilżającego do twarzy. Przeciwwskazania przy stosowaniu doustnym izotretynoiny tyczą się głównie operacji pielęgnacyjnych.

 • Należy wystrzegać się niektórych operacji kosmetycznych, np. depilacji woskiem czy zabiegów oczyszczających skórę. Stosowanie izotretynoiny może bowiem wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powstania blizn oraz przebarwień podczas kuracji oraz do sześciu miesięcy po jej końcu.
 • Ponadto, izotretynoina na trądzik często powoduje bóle kolan oraz mięśni, toteż obowiązkowe jest ograniczenie wysiłku fizycznego. Praca fizyczna uintensywnia równocześnie pracę gruczołów potowych, co może destabilizować przebieg kuracji i nasilać rozwijanie się trądziku.
 • Używanie gorących kąpieli czy skorzystanie z sauny może zaszkodzić kuracji w tym samym zakresie, co wysiłek fizyczny.
 • Podczas kuracji obowiązkowe jest również unikanie suszarek do włosów.
 • Do mycia włosów powinno się używać delikatnych, nawilżających szamponów oraz odżywki przeznaczonej do cery suchej oraz wrażliwej.
 • Kierowanie samochodem w przypadku stosowania izotretynoiny nie jest przeciwwskazane, lecz należy pamiętać, że w bardzo rzadkich przypadkach może dojść do gwałtownego pogorszenia widzenia w nocy, stąd obowiązkowe jest unikanie kierowania autem o tej porze.

Czy izotretynoina to dobry wybór?

Izotretynoina opinie ma różne. Efektywność kuracji pochodną witaminy A jest udowodniona klinicznie. Stosując się do wytycznych lekarza oraz porad odnoszących się do stosowania leku, możemy przebyć ten niełatwy czas oraz cieszyć się zdrową, naturalną, wolną od zmian trądzikowych, przebarwień oraz szram cerą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podczas kuracji należy zachować szczególną ostrożność i dbać o skórę w szczególny sposób.

 

Ten post ma 7 komentarzy

 1. hmm nigdy nie stosowałam. Ciekawe jest to, że nie można stosować suszarki do włosów podczas kuracji. Ciekawe dlaczego?

 2. Po co truć się lekami? Przecież te leki są tak silne, że mogą trwale uszkodzić organizm… nie lepiej skorzystać z jakichś kremów typu Sevolium? Ja zmieniłam kurację lekami na wklepywanie kremu. Nie żałuję. Trądzik zmalał o co najmniej połowę a moje ciało podziękowało mi za to dobrym samopoczuciem.

 3. Niestety nie mogę stosować tego leku, bo trenuję Aikido. Dziwne, że żeby stosować ten lek trzeba ograniczać wysiłek fizyczny.

  1. No ja właśnie też, raczej szkoda by było ograniczyć aktywny styl życia.

 4. Czy wszystkie leki na trądzik mają tak poważne skutki uboczne?

 5. Stosuję ten lek i czuję się jak mumia. Ciężka sprawa. Żadne kremy nawilżające nie pomagają na dłuższą metę, bo na chwilę nawilżą a potem znowu susza. Zastanawiam się czy nie przerwać tej kuracji.

 6. Ja przy tym leku używałam kremów nawilżających i było okej. Trądziku faktycznie mniej, ale zaskoczyło mnie to, że nie można używać suszarki do włosów… chociaż właściwie rozumiem, bo skóra była wtedy naprawdę bardzo przesuszona…

Dodaj komentarz

Close Menu